اخبار

مهندس مسچی: 310 سالن سینمایی در کشور فعال است/حمایت از تهیه کپی با کیفیت آثار سینمایی

مهندس مسچی: 310 سالن سینمایی در کشور فعال است/حمایت از تهیه کپی با کیفیت آثار سینمایی
مدیرعامل موسسه سینما شهر با بیان اینکه 310 سالن سینمایی در کشور فعال است از حمایت این موسسه به منظور تهیه کپی با کیفیت آثار سینمایی خبر داد.
به گزارش روابط عمومی سازمان سینمایی، مهندس مجید مسچی صب روز سه شنبه 14 مرداد در نشست خبری با اهالی رسانه که در سالن کوچک سازمان سینمایی برگزار شد افزود: وظیفه موسسه سینما شهر مربوط به بخش سخت افزار سینما است و این موسسه نیم نگاهی به حمایت از پخش و اکران آثار سینمایی نیز دارد.

وی یادآور شد: حمایت از بازسازی سالن های سینمایی موجود از دیگر فعالیت های این موسسه است. امروز نگهداری سینماهای تک سالن به صرفه نیست و سینماهای ما حداقل باید چند سالن داشته باشد.

مدیرعامل موسسه سینماشهر تاکید کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از ساخت سالن های سینمایی منع شده از اینرو تلاش ما تشویق بخش خصوصی برای سالن سازی در سینما است تا شاهد ساخت سالن های سینمایی در مجتمع های تجاری باشیم.

مسچی اظهار کرد: در بازسازی سینماها، در شش سال گذشته بیش از 130 سالن را بازسازی کردیم. سالن سینما سروش از جمله این سینماها است که تا 15 روز دیگر به بهره برداری می رسد. همچنین سینما فلسطین همدان، جام جم یزد، عصر جدید اراک از دیگر سینماهای بازسازی شده است.

وی ادامه داد: در شرایط کنونی در حال بررسی پرونده دو سینما در شیراز و تبریز هستیم. همچنین دو سالن نیز در نیشابور به بهره برداری می رسد.

مدیرعامل موسسه سینما شهر توضیح داد: این موسسه تجهیز سالن های سینمایی بخش خصوصی را انجام می دهد. یکی از این سینماها، کوروش است که شامل 14 سالن با ظرفیت 3 هزار نفر می شود. این سینما در حال حاضر بزرگترین سینمای کشور است.

مسچی ادامه داد: مجموعه چارسو نیز در تقاطع حافظ و جمهوری در حال تجهیز است که در قالب یک مجموعه تجاری قرار داشته و 5 سالن دارد. مجموعه پرشین مهرشهر کرج نیز از دیگر مجموعه ها است که آبان افتتاح می شود.

وی اظهار کرد: اصفهان سیتی با 3 سالن، اریکه ملت و سیتی سنتر قم، ستاره خلیج فارس با 6 سالن از دیگر پروژه های سینمایی است که تا آخر سال 93 افتتاح می شود.

به گفته مدیرعامل موسسه رسانه های تصویری، سینماهای مگامال شهرک اکباتان، سپنا در کرج، بارون در شرق تهران با 5 سالن از جمله پروژه هایی است که سال 94 به بهره برداری می رسد.

وی با بیان اینکه پیش از برگزاری سی و دومین جشنواره فیلم فجر 25 سالن سینمایی به امکانات دیجیتالی مجهز شده بود گفت: 290 سالن سینمایی در شرایط کنونی دیجیتالی شدند و تنها 15 سالن از مجموع سالن های کل کشور به این امکان مجهز نشده که شامل چند مجتمع فرهنگی است.

مسچی با بیان اینکه تبدیل نسخه 35 میلی متری به دیجیتال برای اکران آثار سینمایی امری اجباری است تاکید کرد که دوره اکران فیلم ها با نسخه 35 میلی متری تمام شده است.

وی با اشاره به هزینه های مواد خام در سینما پیش از دیجیتالی شدن سالن ها اظهار کرد: پیشتر در سال حدود دو هزار نسخه 35 از آثار سینمایی تهیه می شد که هزینه هر نسخه 4 میلیون تومان است و به عبارتی در هر سال مبلغی بالغ بر 8 میلیارد تومان در این بخش هزینه می شد. این در حالی است که بسیاری از سینماهای کشور به دلیل به صرفه نبودن هزینه کپی، از اکران آثار سینمایی محروم بودند.

مدیرعامل موسسه سینماشهر دیجیتالی شدن سالن های سینمایی را موجب ایجاد عدالت در اکران فیلم ها در سالن های سراسر کشور دانست و تاکید کرد که این مهم موجب دسترسی همه سالن ها به فیلم های تازه اکران شده است.

مسچی با اشاره به توافقق سازمان سینمایی با ادارات کل ارشاد استان ها گفت: تعدادی سالن مجتمع های فرهنگی در استان های مختلف از سوی موسسه سینما شهر و با حمایت استان ها تجهیز خواهد شد. تعداد این سالن ها حدود 200 عدد و شرط دیجیتالی شدن آنها، مشارکت 50 درصدی استان ها در تامین هزینه های این مهم است.

وی با اشاره به پروژه سینماکارت یادآور شد: توافقاتی با بانک آینده به عنوان عامل برای صدور سینماکارت انجام و در اغلب سینماها نیز کارتخوان مورد نیاز نصب شده است.

مدیرعامل موسسه سینماشهر با بیان اینکه امکان سینماکارت برای کارمندان موسسات و سازمان های مختلف درنظر گرفته شده یادآور شد: علاوه بر به ازای هزینه ای که سازمان ها در هر سینماکارت برای کارمندان واریز می کنند، 20 درصد از هزینه یاد شده نیز به عنوان هدیه از سوی سازمان سینمایی و بانک عامل، به اعتبار هر کارت افزوده می شود.

مسچی درباره نصب سیستم مکانیزه فروش بلیت در سینماها نیز یادآور شد: 65 درصد از سالن ها مجهز به این سیستم شده اند و الباقی سینماها نیز در آینده به این دستگاه ها مجهز می شود. نصب این دستگاه ها در سینماها رایگان است و از سوی سازمان سینمایی انجام می شود.

وی اعلام آمادگی کرد که سینماهای شهرهای کوچک نیز به این سیستم مجهز شود.

مدیرعامل موسسه سینما شهر با اشاره به حمایت این موسسه از پس تولید فیلم های سینمایی اظهار کرد: اغلب کارگردانان در تولید فیلم زحمت می کشند اما در مرحله نهایی که مهیا کردن کپی نهایی آثار سینمایی است اغلب هزینه ها به حداقل رسیده و در نهایت نسخه نهایی از کیفیت مطلوبی برخوردار نمی شود.

مسچی توضیح داد: موسسه سینما شهر از ابتدای امسال بخشی را به حمایت از این بخش اختصاص داده و فیلم های سینمایی که در استودیوهای حرفه ای مراحل پس تولید را انجام می دهند می توانند از حمایت سازمان سینمایی در بخش یاد شده برخوردار باشند.

وی درباره تعطیلی استودیو فیلمساز توضیح داد: تعطیلی این استودیو برگرفته از فرآیند تکنولوژی است. امروز دیگر خبری از مواد خام در سینما نیست و دوره لابراتوار فیلم تمام و به خاطره ها پیوسته است.

مدیرعامل موسسه سینما شهر اظهار کرد: ما نمی توانیم در یک تکنیم متوقف شویم. برخی لابرآتوارها مانند بدیع همزمان با ورود تکنولوژی های جدید در سینما، خود را به روز رسانی کردند اما استودیو فیلمساز در این بخش هزینه نکرد.

مسچی با اشاره به تیتر یکی از سایت ها مبنی بر اینکه مسچی به حرف آمد گفت: موسسه سینما شهر، بسیار کوچک است و ما در این موسسه بیشتر فعالیت می کنیم و سرمان به کار گرم است.

وی درباره تاخیر در راه اندازی پردیس سینمایی کوروش نیز یادآور شد: ما یکسال است که تجهیزات سالن های این سینما را تامین کردیم. این مجتمع تجاری است و به هر حال تاخیر در تکمیل آن امری طبیعی است. امیدوارم تا  10 روز آینده شاهد راه اندازی این سینما باشیم.

مدیرعامل موسسه سینما شهر درباره اجرای تئاتر در برخی سالن ها نیز گفت: سالنی که شش سانس اکران دارد می تواند یک نوبت نمایش تئاتر نیز داشته باشد. امروز برخی سینماها از جمله پردیس زندگی که سومین سینمای پرفروش است نیز اجرای تئاتر دارد. همچنین برخی سینماها که کاملا تعطیل شده اند نیز اقدام به اجرای تئاتر می کنند که از جمله آن می توان به سینما قیام اشاره کرد.

مسچی درباره وضعیت سینما صحرا نیز یادآور شد: این سینما سه شریک دارد و دیجیتالی شدن آن منوط به هماهنگی سه شریک است. مشکل این سینما حل شده و به زودی تجهیز می شود.

وی درباره انحلال سینماها نیز گفت: انحلال سینما موضوع پیچیده ای نیست و چنانچه بجای سینماهای منحل شده سینماهای جدید ساخته شود اشکالی پیش نخواهد آمد. وزارت ارشاد در مجموع می تواند با انحلال سینماها موافقت کند. با انحلال سینماهای لاله زار مدت ها ات که موافقت شده اما اختلاف میان صاحبان ملک و صاحبان سرقفلی، این سینماها را با مشکلاتی روبرو کرده است.

مسچی در پایان گفت: در حال حاضر 240 سینمای فعال در کشور داریم که شامل 310 سالن می شود که سهم تهران از میان این تعداد 110 سینما است.

۱۴ مرداد ۱۳۹۳ ۱۶:۲۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید