اخبار

ایوبی: بیش از 70 درصد بودجه سازمان سینمایی در استان ها هزینه می شود

ایوبی: بیش از 70 درصد بودجه سازمان سینمایی در استان ها هزینه می شود
رییس سازمان سینمایی گفت: بیش از 70 درصد بودجه سازمان سینمایی در استان ها هزینه می شود و متاسفانه سینما در بسیاری از شهرستان ها در اولویت قرار ندارد.
<:xml>

به گزارش روابط عمومی سازمان سینمایی، "حجت الله ایوبی" در نخستین اجلاس سراسری مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها که صبح دوشنبه 20 مرداد در هتل پارسیان انقلاب برگزار شد افزود: یکی از اقداماتی که در سازمان سینمایی به طور خاص انجام شده تلاش برای تغییر رویکرد و نگاه به سینما است که این امر از همه سیاست ها در این عرصه مهمتر است.

وی با بیان اینکه باید ببینیم سینما در استان های ما در اولویت قرار دارد یا خیر یادآورشد: اولویت نداشتن سینما در برخی استان ها و شهرستان ها مهمترین مشکل است. امروز در برخی شهرستان ها سالن های فرسوده ایی داریم که اوضاع مناسبی ندارد ؛ این در حالی است که در استان و یا شهرستان مربوطه اعتبار بسیار خوبی وجود دارد.

رییس سازمان سینمایی تاکید کرد: در همین شهرها، مجتمع های بزرگ تجاری ساخته می شود اما طرحی برای احداث سینما درنظر گرفته نمی شود.

 

*مشکل سالن سازی فقط پول نیست

ایوبی در این باره توضیح داد: مشکل عدم ساخت سینما در این شهرستان ها فقط پول نیست و سینما در اولویت قرار ندارد و به این امر بیشتر به عنوان سرگرمی و چیزی که بود و نبودش فرقی ندارد نگاه می شود.

وی با بیان اینکه خط مشی نظام را مقام معظم رهبری تبیین می فرمایند اظهار کرد: بهتر است جملات مقام معظم رهبری درباره سینما را بازخوانی کنیم. معظم له فیلم می بینند، فیلمنامه می خوانند ، در جریان اتفاقات سینمایی هستند و از فیلمسازان نیز برای فیلمسازی دعوت می کنند ؛ امروز باید نگاه رهبر معظم انقلاب به بدنه مدیریت کشور تزریق شود.

رییس سازمان سینمایی یادآور شد: ساخت چهار سالن سینمایی در استانی که انبوهی ساختمان در آن احداث می شود و تشویق بخش خصوصی برای سالن سازی در شهرستان ها کار دشواری نیست و اگر مدیران ارشاد استان ها پای کار بیایند قطعا مشکلات این بخش راحت تر حل می شود.

ایوبی با اشاره به جایگاه سینمای ایران در دنیا افزود: 310 سالن سینمایی فعال در کشور وجود دارد و ما امکان نمایش 50 اثر سینمایی در سال را داریم از این رو فیلمسازان را به تولید بیشتر تشویق نکردیم و بسیاری از تولیدات ما پشت در اکران می ماند.

وی ادامه داد: نزدیک به یک هزار شهر در کشور سینما ندارد و در عین حال فرهنگ سینما رفتن نیز در بسیاری شهرهای بدون سینما از بین رفته است. برای پر کردن سینما علاوه بر تولید اثر خوب، نیازمند سالن مناسب هستیم و مدیران کل ارشاد در استان ها که نماینده وزارت ارشاد هستند در این راه می توانند کمک شایانی داشته باشند.

رییس سازمان سینمایی تاکید کرد: چنانچه وابسته به امکانات اندک سازمان سینمایی باشیم در سال های پیش رو نیز اتفاقی نخواهد افتاد؛ امکانات سازمان بسیار اندک است. ما جهانی فکر و ملی تولید می کنیم اما اقدامات ما در سطح شهرها و استان ها صورت می گیرد.

 

*صرف 80 درصد بودجه سازمان سینمایی در شهرستان ها

ایوبی با بیان اینکه بخش بزرگی از بودجه سازمان سینمایی در شهرستان ها هزینه می شود گفت: انجمن سینمای جوانان در سراسر کشور دفتر دارد و از طرفی موسسه سینما شهر نیز اقدام به دیجیتالی کردن سینماهای سراسر کشور کرده است و امروز همه آثار سینمایی به طور همزمان در استان های مختلف به اکران می رسد.

وی تاکید کرد: 70 تا 80 درصد بودجه سازمان صرف هزینه در شهرستان ها شده و این امر همان طور که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بارها اشاره کرده بر اساس تمرکز زدایی و برقراری ایجاد عدالت فرهنگی در کشور است.

رییس سازمان سینمایی همچنین افزود: واگذاری برخی امور در شهرستان ها از جمله صدور مجوز ساخت آثار ویدیویی در مشهد از جمله فعالیت های سازمان سینمایی بوده تا فیلمسازان این شهرها برای مجوزها به تهران نیایند.

 

*برپایی جشنواره فیلم فجر در استان ها مطلوب نیست

ایوبی درباره برگزاری جشنواره های سینمایی نیز گفت: در سال های اخیر تجربه های موفق و شکست خورده درباره جشنواره ها داریم که این تجربیات نوعی محافظه کاری را به مدیران تحمیل می کند.

وی در این باره توضیح داد: مشکل این است که به برخی کارها خو کرده ایم در صورتی که نیازمند بازنگری در برخی فعالیت ها در رویدادهای مختلف از جمله جشنواره فیلم فجر هستیم.

رییس سازمان سینمایی با تاکید بر جراحی اساسی جشنواره فیلم فجر اظهار کرد: این رویداد سینمایی در هر دوره از برگزاری رویکردی داشته که به تناسب سال برگزاری درست بوده اما امروز باید مشخص کنیم جشنواره فیلم فجر یک جشن است یا جشنواره؟

ایوبی توضیح داد: اگر قرار است جشنواره فیلم فجر یک جشن باشد نگاه خاصی را می طلبد و چنانچه این رویداد جشنواره به معنای تخصصی است باید به آن نگاه متفاوتی داشته باشیم.

وی تصریح کرد: در هیچ جشنواره برجسته ای نمی بینید که فیلم های حاضر در همه استان ها به نمایش برسد و تهیه کنندگان نیز از این اتفاق رضایت ندارند و برپایی جشنواره فجر در استان ها مورد قبول تهیه کنندگان نیست.

رییس سازمان سینمایی ادامه داد: برگزاری جشنواره فجر در استانها مطلوب ما نیست و در مقابل تلاش می کنیم بسیاری از جشنواره ها را به شهرستان ببریم.

به گفته ایوبی، جشنواره فیلم کودک که امروز در اصفهان برگزار می شود نمونه ایی از این مهم است و تلاش می کنیم «جشنواره فیلم های ویدئویی( یاس )را نیز به مازندران ببریم.

 

 

*انجمن سینمای جوان نماینده سازمان سینمایی در استان ها

وی با بیان اینکه انجمن سینمای جوان مهمترین نماینده سازمان سینمایی در استان ها است یادآور شد: این انجمن دارای سابقه و قدمت بوده و می تواند بازوی اجرایی و مشورتی ادارات کل ارشاد استان ها باشد از این رو از مدیران کل ارشاد درخواست دارم به دفاتر انجمن ها توجه بیشتری کنند ؛زیرا بسیاری از بزرگان سینمای ما از این انجمن آمده اند.

 

رییس سازمان سینمایی از مدیران ارشاد استان ها درخواست کرد به مقوله فرهنگ، هنر، سینما، تجسمی، تئاتر و دیگر موضوعات هنری توجه ویژه ای داشته باشند زیرا استانداری ها اغلب درگیر مسائل امنیتی سیاسی و مشاغل دیگراستان بوده و همواره فرهنگ و هنر در استان های مختلف در سایه قرار می گیرد.

به گفته ایوبی، چنانچه استانداری ها طعم و اثرات کار فرهنگی را بچشند آرام آرام این مهم را در دستور کار خود قرار می دهند.

 

*مجتمع های خالی با درهای بسته در شهرستان ها

وی با بیان اینکه در استان ها ظرفیت های بسیار خوبی وجود دارد گفت: امروز مجتمع های فرهنگی خالی با درهای بسته در استان ها و شهرستان ها وجود دارد که این مهم به دلیل مدیریت و نه به خاطر بودجه است.

رییس سازمان سینمایی از آمادگی این سازمان برای تجهیز مجتمع های فرهنگی به منظور کاربری سالن سینمایی خبر داد و یادآور شد: اگر این مجتمع ها احیا شود انقلاب فرهنگی در کشورمان اتفاق می افتد.

ایوبی همچنین تاکید کرد: برخلاف برخی نظرها، اتفاقات بزرگ در سالن های کوچک رخ می دهد و قرار نیست همیشه سالن های باشکوه بسازیم تا اتفاقات بزرگ را ببینیم.

وی درباره بهره برداری از سالن های دولتی و برخی ابهامات موجود در این باره اظهار کرد: برخی اعلام می کنند که در سالن های مجتمع های تجاری برای اکران فیلم های سینمایی به دلیل مخالفت سازمان بازرسی بسته است؛ در قانون بودجه امسال، برنامه پنجم توسعه و قانون تنظیمات آمده که دستگاه های دولتی می توانند مجتمع های خود را به بخش خصوصی اجاره دهند.

رییس سازمان سینمایی در ادامه اظهار امیدواری کرد با کمک مدیران کل ارشاد استان ها، شاهد بهبود وضعیت اقتصاد سینما باشیم.

 

*عدم تناسب دخل و خرج سینما

وی با بیان اینکه گنجینه ایی از هنرمندان در کشورمان وجود دارند اظهار کرد: اقتصاد سینمای ما در شرایط کنونی بیمار است. ما سالانه حدود 100 میلیارد تومان هزینه تولید فیلم می کنیم و در نهایت 30 میلیارد تومان از این مبلغ در اکران فیلم ها حاصل می شود که از این رقم سهم تولید 12 میلیارد تومان است.

ایوبی با بیان اینکه دخل و خرج سینما با هم نمی خواند گفت: این شرایط موجب شده فیلمساز برای نهاد یا ارگان خاصی فیلم بسازد و تلاش کند هزینه های خود را در تولید به دست آورد از این رو دیگر برای مردم فیلم نمی سازد و ارتباطش با مخاطب قطع می شود.

وی درباره همچنین با اشاره به مشکلات مالی صدا و سیما، سهم هنر هفتم در تلویزیون ملی را اندک دانست.

رییس سازمان سینمایی در ادامه از مدیران کل ارشاد استان ها دعوت کرد که جاذبه های استانی خود را در قالب کاتالوگ و یا بروشور به منظور ارائه در جشنواره های خارجی عرضه کنند.

رییس سازمان سینمایی دراین باره توضیح داد: کشورهمسایه- ترکیه- در جشنواره کن گذشته جاذبه های کشورش را به سینماگران حاضر معرفی می کرد تا ازآن کشور  به عنوان لوکیشن استفاده کنند و قطعا کشور ما نیز از تنوع بیشتری در زمینه جاذبه های طبیعی و میراث فرهنگی برخوردار است.

 در ادامه این نشست، مدیران کل ارشاد استان ها، پرسش های خود را درباره فعالیت های سینمایی از مدیریت سینمایی کشور مطرح کردند و مدیران بخش های مختلف به این پرسش ها پاسخ دادند.

 

*حمایت از تولید فیلم در شهرستان ها

مهندس"محمدرضا جعفری جلوه "مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی درباره حمایت های این نهاد سینمایی از تولید آثار گفت: در دوره جدید مدیریت سینمایی کشور، طیف وسیع تری از حمایت های بنیاد سینمایی فارابی در تولید بهره مند خواهند شد.

وی ادامه داد: همچنین توجه به نواحی مختلف جغرافیایی و تحقق رنگین کمان فرهنگی از اهداف ما در حمایت از تولید آثار سینمایی است.

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی تاکید کرد: تعداد قابل توجهی از آثار مورد حمایت بنیاد سینمایی فارابی به لحاظ لوکیشن، موضوع و ثقل عوامل انسانی در استان های مختلف اتفاق می افتد. به عنوان نمونه در عرصه کودک و نوجوان، سه اثر سینمایی در گیلان، مازندران و یزد در حال تولید است.

جلوه همچنین با یادآوری اینکه حمایت از فیلم اولی ها در حیطه فعالیت های مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی است اظهار کرد: حمایت از فیلمسازان محلی برای تولید فیلم ملی در دستور کار بنیاد سینمایی فارابی قرار دارد.

 

*نامه نگاری های بی فایده

مهندس" مجید مسچی" نیز در این نشست با بیان اینکه کاردیجیتالی شدن سینماهای سراسر کشور تقریب به پایان رسیده گفت: علاوه بر دیجیتالی شدن سینماها، سیستم صوتی سالن ها نیز اصلاح شده و نتیجه این اقدام تا نیمه مرداد سال جاری در فروش آثار سینمایی مشهود است.

وی درباره بازسازی سینماها در استان های مختلف یادآور شد: سینما مالک خصوصی و عمومی دارد و بدون اعلام درخواست کتبی از سوی مالک، نمی توان بازسازی یک سینما را در دستور کار قرار داده و درباره آن کار مطالعاتی و تحقیقاتی کرد.

مدیرعامل موسسه سینما شهر تاکید کرد: برخی مدیران ارشاد به نمایندگان مجلس شورای اسلامی نامه نوشته و خواستار ساخت سینمای جدید می شوند که این نامه ها از مجلس به دست ما می رسد اما این نامه نگاری ها فایده ای ندارد.

مسچی با بیان اینکه وزارت ارشاد بر اساس قانون از ساخت سالن سینمایی منع شده توضیح داد: زمین، هزینه ساخت، مالکیت و بهره برداری چهار رکن ساخت سالن است و تا زمانی که این عوامل وجود نداشته باشد نامه نگاری ها فایده ایی ندارد.

وی گفت: فقط هزینه ساخت یک سینمای سه سالن امروز 12 میلیارد می شود و اگر 100 درصد بودجه موسسه سینما شهر تامین شود ما تنها 5 میلیارد بودجه برای بازسازی سینماها در اختیار داریم.

 

*فراموشی برگزاری جشنواره فجر در استان ها

"علیرضا رضاداد "مشاور رییس سازمان سینمایی و دبیر جشنواره فیلم فجر نیز در این نشست یادآور شد: اغلب مسائل سینمایی در استان ها و شهرستان ها به سازمان سینمایی ارجاع داده می شود؛ پرسش اصلی این است چرا ادارات کل ارشاد استان ها از منابع خود برای حل مشکلات استفاده نمی کنند؟

وی تصریح کرد: منابع سازمان سینمایی پاسخگوی همه مسائل سینما نیست و تصور می کنم برپایی جشنواره های استانی و فعال سازی نیروهای هنرمند استان ها باید از منابع ادارات کل ارشاد انجام شود.

دبیر جشنواره فیلم فجر توضیح داد: اتفاق سال گذشته درباره برگزاری جشنواره فیلم فجر در 31 استان را فراموش کنید. هنوز بخشی از وجوه حق پخش تهیه کنندگان فیلم های جشنواره باقی مانده و پرداخت نشده است.

رضاداد تاکید کرد: سال گذشته هر استان یک آرای مردمی اعلام می کرد که با توجه به اکران 10 اثر از 40 فیلم حاضر در جشنواره در برخی استان ها، مشکلاتی ایجاد شد.

وی گفت: جشنواره فیلم فجر یک پیش آگاهی برای مخاطبان است و شیوه برپایی آن با اسکار فرق دارد. همچنین منابع سال گذشته در سال 93 وجود ندارد که شاهد برگزاری این رویداد در استان های مختلف باشیم.

دبیر جشنواره فیلم فجر ادامه داد:  چنانچه استان ها منابع مالی مشخصی در این باره داشته باشند ما امکان ارتباط با مالکان آثار حاضر در جشنواره را ایجاد می کنیم.

رضاداد بار دیگر تاکید کرد که در سال 93 برنامه ای برای برگزاری جشنواره فجر در سطح استان ها وجود ندارد اما در عین حال چارچوب مشخصی برای نمایش فیلم ها در استان های مختلف در صورت تامین بودجه از سوی ادارات کل ارشاد و توافق با تهیه کنندگان آثار مربوطه وجود دارد که باید رعایت شود.  

"نصرت الله مرادی" معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی سازمان سینمایی نیز در این نشست گفت: ساختار سازمان سینمایی منسجم و چابک شده و قطعا سازمان مدیریت نیز به ما اجازه نمی دهد بخشی به عنوان امور استان ها در سازمان سینمایی داشته باشیم.

وی همچنین تاکید کرد: بخش بزرگی از اعتبارات سازمان سینمایی در شهرستان ها و استان ها هزینه می شود .

 

*تمرکز زدایی هدف اصلی انجمن سینمای جوان

"حبیب ایل بیگی" مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران نیز در این نشست گفت: در بدو حضور در انجمن سینمای جوان، در استان های مختلف حضور یافتم و شاهد حمایت ادارات کل ارشاد بودم.

وی یادآور شد: بنای انجمن سینمای جوانان برخلاف گذشته تمرکز زدایی از تهران بوده و آموزش، تولید، برگزاری جشنواره و عرضه آثار کوتاه از جمله فعالیت های این انجمن است.

مدیرعامل انجمن سینمای جوان تاکیدکرد: برای ماندگاری هنرمندان در زادگاهشان، تلاش می کنیم امکانات مورد نیاز فیلمسازان در استان های مختلف ایجاد شود.

ایل بیگی همچنین تصریح کرد: حمایت از تولید آثار در انجمن سینمای جوان بر اساس کیفیت طرح و سطح فیلمساز متقاضی است و هم اکنون قرارداد تولید 50 اثر در استان های مختلف در انجمن سینمای جوان منعقد شده است.

وی در ادامه از باز شدن حساب های مسدود انجمن سینمای جوانان در شهرستان ها و برگزاری جشنواره های منطقه ای در استان های مختلف خبر داد.

مدیرعامل انجمن سینمای جوان در این باره توضیح داد: جشنواره های منطقه ای با هدف توجه به استان ها و شهرهای خارج از مراکز استانی برپا می شود و برنامه برپایی جشنواره منطقه ای در استان مرکزی نیز در دستور کار ما قرار دارد.

ایل بیگی گفت: همچنین در استان خراسان رضوی نیز با همکاری های انجام شده با شهرداری تربت حیدریه، شاهد برپایی جشنواره منطقه ایی در این بخش خواهیم بود.

وی تاکید کرد: تلاش ما بر این است آثار هنرمندان از جمله عکس و فیلم ابتدا در شهر خودشان به نمایش برسد. همچنین پیش نویس ایجاد سینما سرا به منظور پاتوقی سینمایی برای هنرمندان و عکاسان نیز به ادارات کل ارشاد استان ها ارائه شده تا شاهد ایجاد محل هایی برای گردهمایی هنرمندان استان ها باشیم.

"محمد احسانی "معاون ارزشیابی سازمان سینمایی،" آرش امینی" مدیرکل حوزه ریاست و امور بین‌الملل ، "محمدرضا جعفری جلوه" مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی، "سید مهدی طباطبایی نژا" مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، "حبیب ایل بیگی" مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران، "حسین مسافر آستانه " مدیرعامل موسه رسانه های تصویری، "مهندس مجید مسچی " مدیرعامل موسسه سینما شهر، "محمد حیدری" مدیرعامل موزه سینمای ایران،" سیدت مصطفی ابطحی" معاون توسعه فناوری و مطالعات سینمایی،"نصرت الله مرادی" معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی ،"علیرضا رضا داد" مشاور ارشد رئیس سازمان،"سید روح الله حسینی" مدیر کل دفتر مطالعات،توسعه دانش و مهارت های سینمایی " لادن طاهری" مدیرکل فیلمخانه ایران، "رمضانعلی حیدری خلیلی "مشاور راهبردی رییس سازمان سینمایی،" محمد رضا فرجی" مدیرکل دفتر سینمای حرفه ای ، "بهمن حبشی" مدیرکل دفتر نظارت برمراکز ،مشاغل و مجامع و "سیدمحمدصادق موسوی " مدیرکل دفتر نمایش خانگی،"محمد رسول صادقی" مدیر کل روابط عمومی سازمان سینماییمديرانی بودند که "حجت الله ایوبی "را در این نشست همراهی می کردند.

 

 

<:xml>
۲۱ مرداد ۱۳۹۳ ۱۳:۱۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید