اخبار

علیرضا تابش: هنر انقلابی مرهون شجاعت و حمایت های امام خمینی(ره) است

علیرضا تابش: هنر انقلابی مرهون شجاعت و حمایت های امام خمینی(ره) است
مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی، شجاعت و شناخت امام خمینی(ره) را زمینه ساز رشد هنر پس از انقلاب دانست و افزود: اهمیت این رویکرد در آن است که متدینین آن زمان وجوه چندان مثبتی برای هنر قائل نبودند و سینما و هر نوع موسیقی را مهلک می‌دانستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بنیاد سینمایی فارابیT علیرضا تابش با اشاره به نقش انقلاب اسلامی و رهبری امام(ره) در بازسازی عرصه فرهنگ و هنر ایران، گفت: فرهنگ و هنر که با قمار و شراب هم ردیف پنداشته می‌شد با حمایت های امام خمینی(س) از هنر انقلابی و تلاش دست اندرکاران فرهنگی بازسازی شد و این عرصه شکل گیری فرهنگ و هنر انقلابی را فراهم کرد.

‎وی خاطرنشان کرد: حرکت امام (ره) منجر به شکل گیری فرهنگ و هنر متکثر و زاینده و در عین حال با هویتی اسلامی و ایرانی در جامعه ما شد و به رغم فراز و فرودها، این راه و روال ادامه یافت.
تابش افزود: همان سال‌های ابتدای انقلاب فیلمی تهیه شد که در آن برخی از بدترین صحنه‌های فیلم‌های فارسی قبل از انقلاب را بریده و کنار هم چسبانیده و بین همه پخش کرده بودند که بگویند سینما یعنی چه و چه؟! امام در آن شرایط درباره سینما اظهار نظر مثبت کردند و نمونه ای هم ارائه دادند، بعدها درباره سریال "پاییز صحرا" نیز فرمودند:‹آموزنده است و پخش آن اشکالی ندارد.› (صحیفه امام،ج ۲۰، ص ۴۴۶)
وی در ادامه گفت: امام در برابر جریانی که می‌گفت فرهنگ قبل از انقلاب مطلقا قابل قبول نیست، هم عملا ایستادند و از فیلمی تعریف کردند که قبل از انقلاب ساخته شده بود و نویسنده، کارگردان و بازیگران آن هم مربوط به آن دوران بودند. ایشان در شرایط حساس آن زمان از فیلم گاو حمایت کردند و در همان روزهای نخست ورودشان به کشور صریحا گفتند: "با سینما مخالف نیستیم با فحشاء مخالفیم". (صحیفه امام، ج ۶، ص ۱۵) و طبیعی هم بود که با فحشا مخالف باشند، اما حساب سینما را از آن جدا کردند.
مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی تاثیر دیدگاه امام خمینی در شکل گیری فرهنگ و هنر ملی پس از انقلاب اسلامی را مهم توصیف کرد و گفت: در مدت رهبری امام خمینی(ره) در طول یک دهه، مواردی که ایشان وارد عرصه فرهنگ و هنر شدند و در این باره رهنمودهایی ارائه کردند زیاد نبود، اما بسیار تأثيرگذار بود و با همین رویکرد کمک کردند تا فرهنگ و هنر ملی در ایران سریع تر شکل گیرد. فرهنگ و هنری که برخواسته از ارزش های انقلاب است و دفاع از هویت‌ اخلاقی و کرامت انسانی و نجابت ایرانی جز ذات اوست.   

۱۶ خرداد ۱۳۹۵ ۱۱:۲۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید