اخبار

حیدری خلیلی : عدم توجه به کیفیت فنی به اعتبار سینمای ایران لطمه خواهد زد

حیدری خلیلی : عدم توجه به کیفیت فنی به اعتبار سینمای ایران لطمه خواهد زد
در ادامه سلسله نشست های هیات مدیره انجمن های صنفی خانه سینما با معاون توسعه فناوری و مطالعات سینمایی، تنی چند از فعالان و پیشکسوتان لابراتوارهای سینمایی در دفتر معاون توسعه فناوری و مطالعات سینمایی حضور یافتند و به طرح دیدگاه ها و مسائل شان پرداختند.


به گزارش روابط عمومی سازمان سینمایی، به رغم تغییرات فناوری و تعطیلی لابراتوارهای سنتی در بخش خصوصی، انجمن کارکنان لابراتورهای سینمای ایران متشکل از متخصصان لابراتوار آنالوگ و دیجیتال می باشد. به همین خاطر در نشست اخیر اعضا با تاکید بر استفاده از تجارب و دانش کارکنان لابراتوارهای سنتی، خواستار مفاهمه و پیگیری مشترک مسائل صنفی شدند. در این جلسه «کامران سحر خیز» به عنوان مدیر یک لابراتوار دیجیتال با اشاره به سیر تغییر فناوری از آنالوگ به دیجیتال در سینمای جهان و ایران، تغییرات صورت گرفته در سالیان اخیر را امری طبیعی و به اقتضای دانش های روز دانست اما وی نگرش عده ای از سینماگران به صنعت دیجیتال را مورد انتقاد قرار داد و گفت متاسفانه بعضاً استفاده از فناوری دیجیتال سبب سهل انگاری و ساده نگری شده است؛ بطوریکه تهیه کنندگان و کارگردانان سینما توقع دارند لابراتوارهای دیجیتال کم کاری و اهمال عوامل فنی در انجام دقیق محاسبات را در حین تصویر برداری جبران کنند. وی با ابراز تاسف از تعطیلی یکباره لابراتوارهای سنتی اظهار داشت بر خلاف لابراتوارهای پیشین در لابرتوارهای دیجیتال نیاز به تعداد پرشماری از نیرو نیست و به همین خاطر زمینه برای جذب و تربیت نیروهای مورد نیاز از بین کارکنان لابراتوارهای تعطیلی شده، با چالش جدی روبروست. «سحر خیز »عمده ترین مشکل در فرایند تولید فیلم به روش دیجیتال را غفلت از استانداردها دانست و یادآور شد به رغم بروز بودن بسیاری از امکانات در بخش »تولید» و «پس تولید» در چگونگی استفاده اصولی از آنها دچار مشکل هستیم و این موضوع بویژه در بخش نمایش فیلم بصورت حادتری خود را نشان می دهد زیرا سیستم های پروژکشن های خانگی موجود در اغلب سینماها، حاصل زحمات گروه سازنده فیلم را به باد می دهند.
در ادامه این نشست «شیدرنگ» از دیگر متخصصان لابراتوار دیجیتال گفت، بعضاً دیده شده است فیلم هایی با داشتن پروانه ساخت ویدیویی کیفیتی به مراتب بهتر از فیلم هایی با پروانه ساخت سینمایی دارند. وی از اینکه در مراجع نظارتی کیفیت فنی فیلم ها مورد توجه و ارزیابی قرار نمی گیرند، انتقاد کرد و گفت مهمتر از ورود و دستیابی به وسایل پیشرفته، اصلاح تفکر و فرهنگ بکارگيری اصولی این وسایل اهمیت دارد. «نیک نژاد» یکی از قدیمی ترین مدیران و متخصصان لابراتوارهای آنالوگ از دیگر حاضران در این نشست بود که با اظهار خشنودی از برگزاری جلسات مشترک مدیران دولتی با صنوف مختلف سینمایی، ضرورت استفاده از سرمایه های انسانی و تجربه های صنعت لابراتوار را خاطر نشان ساخت و با یادآوری دقت نظر و وسواس کارکنان لابراتوارهای سنتی در فرایند ظهور تا چاپ هزاران فیلم کوتاه و بلند سینمایی، اظهار داشت از اینکه به بهانه استفاده از دیجیتال دقت نظر کمرنگ شده انتقاد کرد و گفت نباید به هر قیمتی شرافت و خوشنامی زحمتکشان لابراتوارهای سینمایی در عمر یکصد ساله آن به حاشیه برود.
« وفایی» نیز از لزوم تربیت و بکارگیری تخصص موسوم به DIT در صنعت سینمای ایران صحبت کردند و بر این نکته تصریح کردند که حضور یک متخصص DIT در پروسه تولید تا نمایش فیلم دیجیتال، تضمینی برای حفظ و کنترل کیفیت پروژه است. 
این گزارش می افزاید در ادامه جلسه آقایان «کریمیان» ،«مردان»،« شفایی»، «رجبی خواه» ،«مجد وفایی» و « بهنود» از اهمیت برگزاری دوره های آموزشی و تحقیق و توسعه برای بروزرسانی دانش کارکنان لابراتوارها، رصد تازه ترین تحولات فناوری، انتقاد از نحوه مواجهه بعضی از تهیه کنندگان با خدمات لابراتوارهای دیجیتال و چگونگی حفظ و نگهداری فیلم های دیجیتال در فیلمخانه ملی ایران سخن گفتند.
سپس «حسین فرج» مدیر کل دفتر توسعه فناوری سینمایی کلیات طرح «کنترل کیفیت و پیاده کردن نظام استاندارد در فرایند تولید تا نمایش» را با حاضران در میان گذاشت وخواستار مشارکت آنها در تدوین ضوابط و شاخص های علمی اعمال مقررات استاندارد در تولیدات سینمایی شد.
در پایان این نشست «حیدری خلیلی» معاون توسعه فناوری و مطالعات سینمایی ضمن ارائه یک جمع بندی از مباحث مطرح شده بار دیگر حفظ و تکریم سرمایه انسانی موجود در صنعت لابراتوارهای سینمایی را از سوی صنف و نیز دولت مورد توجه قرار داد و بر یکپارچگی صنف فارغ از سوابق و اشتغال اعضا در آنالوگ و دیجیتال تاکید کرد. وی تهیه گزارش راهبردی که متضمن تبیین مسائل اساسی صنف بوده و مبتنی بر آینده پژوهی چشم اندازی را ترسیم نماید، نیاز مبرم دانست و ارائه آن به مراجع مسئول را زمینه ای برای رسیدگی عمیق تر به مسائل موجود دانست.
به موجب این گزارش «حیدری خلیلی» ظرفیت های موجود در صنف را سرمایه ای برای پیشبرد برنامه های آموزشی محسوب نمود و اظهار داشت برابر سیاست های سینمایی سال ۹۵کلیه حمایت ها از تولید و عرضه آثار سینمایی و سمعی و بصری در حوزه خدمات پشتیبانی فنی باید از طریق لابراتوارها، استودیوها و مراکز فنی دارای مجوز از سازمان سینمایی صورت گیرد. این اقدام در راستای این سیاست است که خدمات پشتیبانی فنی سینما در مراکز معتبر تمرکز یابد و موجب تثبیت و ارتقای فناوری و توسعه فعالیت های با کیفیت در این حوزه شود. 
ایشان در خاتمه خاطرنشان کرد در حال گفتگو با متخصصان هستیم تا طرحی برای سنجش و ارزیابی کیفیت فنی آثار سینمایی آماده کنیم تا از این طریق سر و سامان بهتری به جنبه های فنی فیلم های سینمایی بخشیده شود و موجبات ارتقای کیفیت تصویری و صدای آثار فراهم گردد.
در این نشست هم اندیشی آقای فرج مدیرکل دفتر توسعه فناوری تعامل سازنده صنوف تخصصی را با دفتر توسعه برای پیشبرد اهداف و وظایف خواستار شد. 

۲۶ خرداد ۱۳۹۵ ۱۲:۰۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید