اخبار

مدیرعامل سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تبریز: تقارن ورود کاروان سینماحقیقت با تبربز 2018 را به فال نیک می‌گیریم

مدیرعامل سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تبریز: تقارن ورود کاروان سینماحقیقت با تبربز 2018 را به فال نیک می‌گیریم
مدیرعامل سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تبریز گفت: تقارن سفر کاروان سینماحقیقت با برنامه‌ی تبریز 2018 در مقام پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی را به فال نیک می‌‎گیریم و این شهر مفتخر است که از فردا، میزبان بیش از هفتاد مستندساز حاضر در جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت باشد.

به گزارش روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، حسین آذرنیا اظهار کرد: باید از آقای طباطبایی‌نژاد تشکر کنم که نگاه خاصی به سینمای مستند در شهرستان‌ها دارند و در دوره یازدهم جشنواره سینماحقیقت هم یادی از 21 پیشکسوت و مستندساز آذربایجان شرقی کردند که قابل تقدیر است.

وی پیرامون برنامه‌های جاری سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تبریز تصریح کرد: شهر تبریز در سال 2018 به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در نظر گرفته شده و میزبان گردشگران خارجی خواهد بود که این اتفاق بی‌سابقه‌ترین رویداد فرهنگی در شهر تبریز است. 

آذرنیا تقارن سفر کاروان سینماحقیقت به تبریز با شروع سال 2018 را نیز به فال نیک گرفت و افزود: شهر تبریز مفتخر خواهد بود که میزبان بیش از هفتاد مستندساز حاضر در جشنواره باشد و تلاش می‌کنیم در شان این عزیزان، از آن‌ها پذیرایی کنیم. مستندسازان با حضور در تبریز می‌توانند سوژه‌های بسیاری بیابند و نسبت به معرفی جاذبه‌های فرهنگی و تاریخی این شهر اقدام نمایند.

مدیرعامل سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تبریز در ادامه گفت: پنجمین جشنواره بین‌المللی نمایش‌های خیابانی و فضای باز «تبریزیم» هم از یازدهم دی‌ماه 96 آغاز و تا پانزدهم اردیبهشت 97 ادامه خواهد داشت؛ در واقع این فستیوال بلند‌مدت‌ترین جشنواره در ایران است.

وی درباره بخش‌های مختلف این جشنواره توضیح داد: در این دوره بخشی با عنوان مرور آثار خواهیم داشت و این نمایش‌ها در مراکز عمومی از جمله پارک‌ها، مراکز خرید و... اجرا خواهد شد. همچنین امسال چهلمین سال 29 بهمن شهر تبریز است و یادی از شهدای این روز، با بازسازی حوادث 29 بهمن خواهیم داشت. 

آذرنیا افزود: در ایام فاطمیه هم بخشی تحت عنوان نمایش‌های آیینی و مذهبی داریم. در ایام اسفندماه مصادف با سالروز عملیات‌های بدر و خیبر در قالب نمایش خیابانی یادی از عزیزان شهید در این عملیات‌ها خواهیم داشت. بخشی هم تحت عنوان سلامت داریم و مردمی که در جنب و جوش شب عید هستند، شاهد آثاری با سرفصل‌های سند تدبیر و توسعه خواهند بود که در این بخش با علوم پزشکی مشارکت کردیم. بخش رقابتی جشنواره نیز در اردیبهشت‌ماه 97 برگزار خواهد شد.

وی در پایان، با تاکید بر این که نگاه مستندسازان با نگاه عموم مردم متفاوت است، خاطرنشان کرد: مستندسازان همواره یک گام جلوتر از زمانه خود پیش می‌روند و گذشت زمان این موضوع را مشخص خواهد کرد. 

صدیق جمالی: سفر کاروان سینماحقیقت فرصت خوبی برای آشنایی با تبریز و ساخت مستند استیعقوب صدیق جمالی دبیر جشنواره بین‌المللی نمایش‌های خیابانی و فضای باز «تبریزیم» با اشاره به سفر کاروان سینماحقیقت به تبریز گفت: امیدوارم پس از سفر مستندسازان به این شهر، شاهد تهیه و ساخت فیلم‌های ارزنده‌ای از قابلیت‌های گردشگری و داشته‌های تبریز بزرگ باشیم.

به گزارش روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، صدیق جمالی در گفتگویی اظهار کرد: یکی از بخش‌های اصلی جشنواره «تبریزیم» که از فردا در شهر تبریز آغاز می‌شود، بخش آیینی و سنتی است که به خرده فرهنگ‌ها و آیین‌های گاه از یاد رفته‌ی تئاتری تبریز می‌پردازد و قطعاً برای پژوهشگران و مستندسازان، حضور در این جشنواره و تماشای آثار آن جذاب خواهد بود.

وی ادامه داد: در سال 2018 شهر تبریز به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام شناخته شده و با آغاز این سال فعالیت‌های بسیاری به ویژه در حوزه فرهنگ و هنر از سوی سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تبریز برنامه‌ریزی شده است تا گردشگران بیشتری به این شهر سفر کنند.

دبیر پنجمین جشنواره بین‌المللی نمایش‌های خیابانی و فضای باز «تبریزیم» با اشاره به سفر کاروان سینماحقیقت به این شهر خاطرنشان کرد: آنچه در برنامه‌های فرهنگی سازمان مهم‌تر جلوه می‌کند، میزبانی از هنرمندان حوزه مستند است. در کنار این میزبانی از یازدهم دی‌ماه 96 جشنواره بین‌المللی «تبریزیم» را خواهیم داشت. این جشنواره برای اولین بار در سطح کشور به مدت پنج ماه، در پنج بخش مختلف برگزار می‌شود و ما به دنبال نهضت تولید و اجرای نمایش‌های خیابانی در شهر تبریز هستیم.

وی ادامه داد: افتتاحیه‌ی بزرگی برای این جشنواره برنامه‌ریزی شده که حداقل هزار هنرمند در آن مشارکت خواهند داشت. تمامی این برنامه‌ها پتانسیل خوبی برای فیلمسازانی که مایل به شناخت و معرفی شهر تبریز از منظر فرهنگی، آیینی و تاریخی هستند، فراهم می‌آورد.

صدیق جمالی در پایان گفت: امیدوارم در حوزه سینمای مستند و پس از سفر مستندسازان به تبریز شاهد حضور فیلمسازان شاخص ملی در این شهر باشیم و آثار ارزنده‌ای از قابلیت‌های گردشگری و داشته‌های تبریز بزرگ تهیه شود. ۱۰ دی ۱۳۹۶ ۱۳:۳۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید