اخبار

نقطه نظرات 10 سینماگر درباره نظام‌نامه جدید اکران

نقطه نظرات 10 سینماگر درباره نظام‌نامه جدید اکران
با ابلاغ نظام‌نامه جدید اکران برای سال 1397 از سوی رئیس سازمان امور سینمایی،سمعی و بصری، سینماگران مختلف درباره ویژگی‌های مختلف این نظام‌نامه اظهار نظر کردند.

به گزارش روابط عمومی سازمان امور سینمایی،سمعی و بصری، حبیب اسماعیلی،مرتضی شایسته، سید امیر پروین‌حسینی،امیر سمواتی،داریوش بابائیان،سیروس تسلیمی،حسین کشاری،علی سرتیپی،غلامرضا آزادی و همایون اسعدیان از فعالان حوزه تولید، پخش و اکران سینمای ایران 10 سینماگری هستند که درباره ویژگی‌های مختلف ابلاغ نظام‌نامه جدید اکران اظهار نظر کردند.

تشکیل شورای عالی اکران اتفاق مثبتی است
حبیب اسماعیلی از تهیه‌کنندگان و پخش‌کنندگان سینما، درباره نظام‌نامه جدید اکران گفت: تشکیل شورای عالی اکران که در آئین‌نامه جدید آمده اتفاق مثبتی است که به روند نمایش فیلم‌ها کمک خواهد کرد. از طرف دیگر تعداد گروه‌ها به هفت گروه ارتقا پیدا کرده و می‌توان از این شرایط بهره‌برداری درست‌تری کرد و با تمامی فیلم‌ها به شیوه یکسان رفتار کرد.

امیدوارم با نظام‌نامه جدید دیگر کسی از شرایط اکران ناراضی نباشد
مرتضی شایسته از تهیه‌کنندگان و پخش‌کنندگان سینمای ایران،درباره ابلاغ نظام‌نامه جدید اکران از سوی رئیس سازمان امور سینمایی گفت:امیدوارم با این تغییرات نارضایتی‌ای که از شیوه اکران در سال جاری برای بسیاری از سینماگران وجود داشت، از بین برود و ناراضیتی از شرایط اکران نباشد.

نظام‌نامه جدید اکران در تئوری خوب است
سیدامیر پروین‌حسینی تهیه‌کننده سینما با اشاره به تغییرات در نظام‌نامه شورای صنفی نمایش گفت: هر تغییراتی که برای اولین بار صورت می‌گیرد نمی‌توان پیش‌بینی کرد که خوب است یا بد و باید یک دوره از اجرای آن بگذرد تا دید چه نتیجه‌ای به همراه دارد البته آنچه که در مرحله تئوری دیده می‌شود این است که این نظام‌نامه جدید به نفع سینمای ایران است و شرایط بهتری برای اکران ایجاد می‌کند.

با برنامه ریزی مناسب اکران، همه راضی خواهند شد
امیر سمواتی مدیر عامل شرکت پخش فیلم "درخشان آفتاب عالم‌تاب" در خصوص ابلاغ نظام‌نامه جدید اکران گفت: با برنامه‌ریزی مناسب و تصمیم گیری درست در خصوص اکران فیلم‌ها می‌توانیم شاهد رونق هر چه بیشتر سینما و رضایت همزمان مخاطب ،سینمادار و سینماگر باشیم و آئین‌نامه جدید می‌تواند ما را به آینده امیدوار کند. به عنوان یک پخش‌کننده انتظار دارم نگاه حمایتی سازمان سینمایی برای همه یکسان باشد تا همه اهالی سینما بتوانند با آرامش خاطر فعالیت کنند و قانونمندتر شدن چرخه اکران می‌تواند همه اهالی سینما را به آینده امیدوار کند.

نظام‌نامه جدید اکران را باید به فال نیک گرفت
داریوش بابائیان مدیرعامل شرکت تولید و پخش «شکوفا فیلم» با ارزیابی مثبت نظام‌نامه جدید اکران گفت: موارد مختلف نظام‌نامه جدید اکران را مطالعه کردم و خوشبختانه برنامه‌ریزی بسیار خوب و مناسبی برای اکران صورت گرفته که باید آنرا به فال نیک گرفت.در گذشته برخی دفاتر از طریق زیرمجموعه‌های خود همزمان چندین فیلم را در اکران داشتند که خوشبختانه در آئین‌نامه جدید تاکید شده است که معاونت نظارت و ارزشیابی مکلف به نظارت دقیق در جهت اجرای عدالت است و امیدوارم با نظارت خوب ودقیق دیگر شرایط به گونه‌ای نباشد که برخی از دفاتر بخواهند با دور زدن قانون به اکران لطمه وارد کنند.

اکران مناسب، ضامن بقای صنعت فیلم و سینماست
سیروس تسلیمی مدیر عامل شرکت «امید فیلم» با استقبال از ابلاغ نظام نامه جدید اکران گفت: پیشرفت و رونق صنعت فیلمسازی و سینما براساس پخش فیلم و اکران درست است و اگر جز این باشد سینما نابود خواهد شد. همیشه قوانین خوب است و ابلاغ این نظام‌نامه هم می‌تواند مفید باشد به شرط اینکه در عمل مجریان خوب و قابل اعتمادی داشته باشد.افزایش گروه‌های سینمایی و محدودیت در سقف اکران برای هر دفتر در جهت عادلانه شدن شرایط اکران برای همه پخش‌کنندگان اقدام خوبی است اما مشکل عمده در انحصاری بودن حوزه پخش است که در شرایط فعلی باعث ورشکستگی باقی پخش‌کنندگان فیلم می‌شود.

اضافه شدن سرگروه‌ها به تنوع اکران منجر می‌شود
حسین کشاری مدیر سینما استقلال نیز با استقبال از بندهای موجود در ابلاغ نظام نامه جدید اکران گفت:آن چیزیکه من از آئین‌نامه جدید اکران برداشت می‌کنم این است که وجود بندهایی مانند افزایش سرگروه‌ها می‌تواند به رونق اکران کمک و تعداد بیشتری فیلم در طول سال اکران شوند که به عدالت بیشتر منجر می‌شود.البته امیدوارم در کنار تنوع بیشتری که اکران پیدا خواهد کرد، بین ظرفیت تولید و اکران نیز تعادل ایجاد شود تا شاهد تقاضای انبوهی از فیلم‌های کم‌مخاطب برای اکران نباشیم.

نظام‌نامه جدید اکران حرفه‌ای‌تر و محکم‌تر است
علی سرتیپی مدیر عامل شرکت تولید و پخش «فیلمیران» با مثبت خواندن نظام‌نامه جدید اکران گفت: شواهد نشان می‌دهد که بررسی و تدوین نظام‌نامه جدید اکران کارشناسی‌تر از قبل بوده و نتیجه آن هم حرفه‌ای‌تر و محکم‌تر از قبل است. با توجه به حرکت بی‌وقفه سینما و کم و کاستی‌های احتمالی آیین‌نامه، شورای عالی اکران در مواقع خاص می‌تواند وارد عمل شده و در لحظه با سیاست‌گذاری مناسب ،شرایط عبور از بحران را فراهم و نهایتا به نفع سینما عمل کند.

نظام‌نامه جدید به شرط اجرای درست بسیار بهتر از گذشته است
غلامرضا آزادی عضو انجمن تهیه‌کنندگان مستقل سینمای ایران گفت: به طور کلی می‌توان گفت نظام‌نامه جدید نسبت به دوره قبل بسیار بهتر است و به عنوان مثال افزایش سرگروه‌ها به 7 باعث می‌شود تا اکران به تعداد بیشتری از فیلم‌ها برسد و تنوع بیشتری را نیز شاهد باشیم.البته در کنار تدوین نظام‌نامه خوب باید بر اجرای درست آن نیز تاکید شود، متاسفانه در دو سال گذشته بیشترین مشکل تهیه‌کنندگان مستقل در شیوه اجرای نظام‌نامه بود و امیدوارم در دوره جدید با ترکیب مناسبی که از سوی مسولان در نظر گرفته می‌شود مشکل اجرای نظام‌نامه نیز برطرف بشود.

آیین نامه جدید اکران کامل‌تر از گذشته است
همایون اسعدیان رئیس سابق شورای صنفی نمایش در خصوص ابلاغ نظام‌نامه جدید اکران گفت: آیین نامه جدید اکران خوب و با قابلیت اجرایی بهتر از قبل تدوین شده است.در آیین نامه جدید اکران سعی شده تا ضعف و کسری‌های گذشته بر طرف شود و این آیین نامه خوب و با قابلیت اجرایی بهتر از قبل تدوین شده است .البته ممکن است عیوبی هم در مراحل اجرا مشاهده شود که امیدواریم با کاردانی و درایت کسانی که اجرای آیین‌نامه را به عهده خواهند داشت رفع شود.

۱۵ اسفند ۱۳۹۶ ۱۵:۰۱
نظرات بینندگان
میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این پورتال متعلق به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌باشد