اخبار

در افتتاحیه هفته فیلم‌های اروپایی همزمان با روز حافظ مطرح شد؛ تبادلات فرهنگی باعث عمق بخشیدن به فهم فرهنگی می‌شود

در افتتاحیه هفته فیلم‌های اروپایی همزمان با روز حافظ مطرح شد؛ تبادلات فرهنگی باعث عمق بخشیدن به فهم فرهنگی می‌شود
سخنران‌های هفته فیلم‌های اروپایی با اشاره به سابقه رابطه فرهنگی و سیاسی ایران و اروپا، برگزاری این رویداد را نشانه‌ای برای عمق بخشیدن به دیپلماسی فرهنگی میان خود عنوان کردند.آئین افتتاح هفته فیلم اروپایی عصر جمعه، ۲۰ مهر با حضور نمایندگانی از کشورهای مختلف همچون سفیر دانمارک، سفیر اتریش، سفیر و رایزن فرهنگی سفارت بلغارستان، سفیر و معاون و دبیر سفارت سوئد، سفیر و دبیر دوم سفارت یونان، سفیر و معاون سفارت اسلوونی، سفیر و معاون و کاردار سفارت اسپانیا، سفیر بلژیک، سفیر صربستان و هنرمندانی همچون همایون ارشادی، محمدرضا دلپاک، حبیب رضایی، مجید اسلامی، سیف الله صمدیان، مهدی آقاخانی و..برگزار شد.رئیس موسسه فرهنگی اتحادیه اروپا در ایران:از برگزاری هفته فیلم اروپایی بسیار مفتخرم
پس از امضای پوستر از سوی مهمانان، الکساندر ریگر به عنوان رئیس موسسه فرهنگی اتحادیه اروپا در ایران و مدیر خانه فرهنگی اتریش صحبت کرد:«از زمان تشکیل موسسه فرهنگی اروپا این موسسه درصدد ایحاد اطمینان و فهم مشترک میان مردم اروپا با دیگر نقاط دنیا از طریق فرهنگ بوده است. ما با نزدیک کردن منابع و متخصصان کشورهای اتحادیه اروپا و دیگر کشورهای اروپایی درحال ساختن ارتباط فرهنگی میان ایران و دیگر کشورها هستیم و معتقدیم تبادلات فرهنگی باعث تعمق بخشیدن به فهم فرهنگی می‌شود.»

او سپس به جزئیات هفته فیلم اروپا در ایران اشاره کرد:«از برگزاری هفته فیلم اروپایی بسیار مفتخرم. امسال ۱۵ کشور اتریش، بلغارستان، دانمارک، فلاند، آلمان، یونان، مجارستان، ایتالیا، هلند، اسلووانی، اسپانیا، سوئد، سوئیس و انگلستان در این رویداد شرکت دارند. هفته فیلم اروپایی در هفت شهر ایران برگزار می‌شود. امروز این رویداد در شیراز، اصفهان، تبریز، بابل، کرمان و با ابراز خرسندی در مشهد آغاز به کار می‌کند. این اتفاق نشانگر همکاری روزافزون اروپا و ایران در آموختن از یکدیگر و تبادل ایده‌های مشترک است. ایران تاریخ و فرهنگ غنی دارد و این محدود به گذشته نیست.»

ریگر در مورد هنرمندان ایرانی عنوان کرد:«هنرمندان ایرانی دائما درحال کشف زمینه‌های فرهنگی جدید هستند و با خلاقیتی بی‌نظیر به خصوص در صنعت فیلم‌سازی و با کلاسی جهانی در میان تهیه‌کنندگان، کارگردانان و بازیگران فعالیت می‌کنند. در طول این هفت روز، هریک از کشورهای اروپایی شرکت‎کننده در این رویداد، فیلمی را نمایش خواهند داد که در وجوه مختلف، گوناگونی فرهنگی فیلم‌سازانمان را نشان می‌دهد. امیدوارم از مجموعه انتخابی ما لذت ببرید.»علیرضا تابش:امیدواریم این اقدامات مقدمه‌ای برای تولید مشترک باشد
علیرضا تابش، مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی نیز در ادامه این برنامه در مورد همزمانی این رویداد با روز بزرگداشت حافظ گفت:«امروز ۲۰ مهر در تقویم ایرانی روز بزرگداشت حافظ است، غزلسرایی که آوازه‌اش جهانی است. فقط ایرانیان شیفته سروده‌های این شاعر بزرگ نیستند. در کلام حافظ دغدغه همه بشریت را می‌بینیم و همه حافظ را می‌شناسند. گوته شاعر بزرگ آلمان خود را مبهوت حافظ می‌داند و با افتخار لقب مریدی حافظ را به خود داده است. چه زیباست که در روز حافظ، شاعر بلندآوازده که سفیر دوستی ایرانیان و جهانیان است، هفته فیلم اروپایی گشایش می‌یابد.»

او سینما را ابزاری برای تبادل تجربه‌های مشترک و فرهنگ میان کشورها دانست:«در دنیایی که آشنایی، مفاهمه و گفت‌وگو با فرهنگ‌های مختلف، ضرورتی اجتناب‌ناپذیر به حساب می‌آید، سینما می‌تواند به جای واقعیت‌گریزی و سلطه‌جویی راهی بجوید به سوی حقیقت و دفاع از فرهنگ‌هایی که از دل آزمون‌های بزرگ تاریخ سرفراز بیرون آمده‌اند. در زمانه‌ای که سینماهای دنیا در اختیار محصولات کارخانه‌های رویاسازی و شعارپردازی قرار گرفته‌اند، سینماهای اصلی می‌توانند با نوگرایی در ساختار، روایت و رویکرد اخلاقی و انسانی به تجربه‌های بشری در گذشته و حال، پاسخگوی نیازهای مخاطبانی باشند که از سینما انتظاری متفاوت دارند.»

تابش در مورد سینمای ایران هم گفت:«سینمای نوین ایران در راه شکل‌گیری هنری متغیر است که در برابر سلطه سینمای عوام‌گرایانه می‌ایستد و در چند دهه اخیر گام به گام با سینماهای ارزشمند اروپا و سایر نقاط جهان به پیش آمده است. اینک مایه خشنودی است که فیلم‌های ارزشمند اروپایی جدا از جشنواره جهانی فیلم فجر، در قالب هفته‌های فیلم ملی و اینک اروپایی در تهران و چند شهر دیگر در ایران با همت موسسه سینمایی هنروتجربه به روی پرده بروند. امید است این اقدامات، مقدمه‌ای باشند برای حرکت‌های گسترده‌تر و تولیدات مشترک سینمایی در چارچوب علاقه‌مندی‌های مشترک ایران و کشورهای اروپایی که بتوانند در توسعه سینمای ضدسلطه موثر مواقع شوند.»سفیر کشور اتریس: ارتباط میان ایران و اتریش محدود به تاریخ و فرهنگ نیست
استفان شولتز، سفیر کشور اتریس هم سخنران بعدی این مراسم بود:«اتریش و ایران سالگرد اتفاقات بزرگی را جشن می‌گیرند همچون شروع روابط دیپلماتیک در ۱۶۰ سال قبل، ۶۰ سال خانه فرهنگ اتریش و ۲۵ سال مراودات بین مذهبی. رابطه دوستانه ما و ایران بعد از شروع روابط دیپلماتیک، اتفاق بسیار خوبی تلقی می‌شود. مشارکت با ایران همیشه برای ما امری مهم تلقی می‌شده و مفتخرم که خانه فرهنگ اتریش در ایران اولین موسسه خانه فرهنگی اتریش در خاورمیانه است. جریان اصلی تولید فیلم در اتریش از سال ۱۹۱۰ آغاز و تا سال ۱۹۲۱ به کشوری پیشرو در تولید فیلم‌های صامت تبدیل شد.»

او ارتباط میان ایران و اتریش را محدود به تاریخ و فرهنگ قلمداد نکرد و افزود:«همانطور که در گوناگونی شرکت‌کنندگان امشب مشاهده می‌کنید، این تنوع و ارتباط در زندگی امروز ما جای گرفته و در روابط قوی انسانی، در قلب و ذهن مردم ما،در گرمای نهاد خانواده و در اشتیاق عاشقان سینما مانند شما که درصدد کشف فیلم‌های یکدیگر و روش‌های زندگی هستید، وجود دارد.»

جعفر صانعی‎مقدم: هنروتجربه با برگزاری هفته فیلم قصد گسترش ارتباطات فرهنگی دارد
در ادامه جعفر صانعی مقدم، مدیرعامل موسسه هنروتجربه صحبت‌هایش را با ذکر جزئیاتی از برگزاری هفته‌های فیلم در این موسسه آغاز کرد:«برگزاری هفته فیلم اروپایی نشان می‌دهد کشورهای عضو اتحادیه اروپا و ایران همانگونه که در قالب پروتکل‌های سیاسی با هم همکاری و توافق نزدیکی دارند، در چارچوب همکاری‌های فرهنگی و براساس مشترکات در نگرش به یک دیپلماسی فعال فرهنگی این ارتباطات را عمق می‌دهند. موسسه هنروتجربه تاکنون با برگزاری هفته‌های فیلم ارمنستان، برزیل، آلمان، چین، صربستان و شب‌های فیلم مجارستان، برزیل و گرجستان نشان داده است که قصد گسترش این ارتباطات را دارد و در ماه آینده نیز هفته فیلم ترکیه را برگزار می‌کند.»

او افزود:«نمایش فیلم‌های خارجی به صورت اکران مدتی است در هنروتجربه آغاز شده و با سرعت بیشتری ادامه خواهد داشت. در قالب هفته فیلم اروپایی ۱۵ فیلم از کشورهای مختلف اروپایی طی هشت روز نمایش داده می‌شود و خوشبختانه علاوه‌بر تهران به طور همزمان در شهرهای تبریز، بابل، شیراز، اصفهان و کرمان اجرا می‎شود که در آخرین روزها مشهد با استقبال حوزه هنری خراسان با سالن سینمای هویزه، به برنامه نمایش اضافه شد.»

صانعی مقدم برگزاری همزمان این رویداد در تهران و شهرستان‌ها را موجب ایجاد فرصت‌های برابر برای استفاده از ظرفیت شهرهای دیگر ایران برشمرد و اظهار کرد:«طی هفته فیلم سه پنل در سه شهر تهران، شیراز و اصفهان با حضور علیرضا شجاع نوری، مجید اسلامی و مجید برزگر و مهمان ویژه برنامه خانم کاتارینا ووپپرمن در مورد سینمایی هنری برگزار می‎شود.»

مجید رجبی معمار: نمی‌توان ایران را در تحریم مخصوصا تحریم فرهنگی نگه داشت
آخرین سخنران این برنامه نیز مجید رجبی معمار، مدیرعامل خانه هنرمندان تهران بود:«برای خانه هنرمندان اسباب افتخار است که یکی از مراکز اصلی سینمای هنروتجربه است. همه این هفته‌های فیلمی که آقای صانعی‌مقدم به آن اشاره کرد، در خانه هنرمندان برگزار شده است. البته خانه هنرمندان هم در کنار مجموعه هنروتجربه، هفته‌های فیلم برگزار می‌کند کمااینکه در یک سال گذشته ۱۱ هفته فیلم در خانه هنرمندان برگزار شده که شش مورد از آن‌ها از اقدامات مشترک میان خانه هنرمندان و کشورهای مختلف بوده است که آخرین نمونه آن هفته فیلم استرالیا بود.»

او در مورد دیگر ظرفیت‌های خانه هنرمندان گفت:«خانه هنرمندان در کنار فعالیت‌هایش در حوزه سینما، یک مجموعه بسیار فعال در حوزه هنرهای تجسمی هم هست و با داشتن هفت گالری جدی‌ترین مرکز برگزاری نمایشگاه‌های تجسمی در ایران است.»

رجبی معمار سپس به تاثیر فرهنگ بر روابط ایران با دیگر کشورها اشاره کرد:«کشور ما یک تمدن بیش از ۲هزار و ۵۰۰ ساله و فرهنگ غنی در رشته‌های مختلف هنری است که هرگز کسی نمی‌تواند این کشور را در تحریم نگه دارد مخصوصا تحریم فرهنگی. خانه هنرمندان ایران، انجمن‌ها و اصناف فرهنگی حرکت فرهنگی خودشان را در هر شرایطی باشدت ادامه خواهند داد و در این مسیر آماده همکاری با کشورهای مختلف هم‌چون گذشته هستیم.»

در پایان این مراسم فیلم‌های «پرواز به خانه»به کارگردانی میریام اونگر و «پسا تصویر» آخرین ساخته آندژی وایدا به نمایش در‎آمد.   
۲۱ مهر ۱۳۹۷ ۱۱:۱۰
نظرات بینندگان
میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این پورتال متعلق به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌باشد