اخبار

سرپرست نمایش خانگی: لیست سیاه در انتظار تهیه‌کنندگان متخلف در نمایش خانگی است

سرپرست نمایش خانگی: لیست سیاه در انتظار تهیه‌کنندگان متخلف در نمایش خانگی است
سرپرست نمایش خانگی، گفت: تهیه‌کنندگانی که در عرضه آثار تولیدی خود در شبکه نمایش خانگی تخلف کنند در لیست سیاه قرار می‌گیرند و دیگر نمی‌توانند به‌راحتی در این حوزه کار کنند.

مصطفی سماوات درباره آثار ارائه شده در شبکه نمایش خانگی و سوء‌استفاده برخی فیلمسازان از فضای پررونق آن که آثار خود را یا در میانه راه رها یا به بدترین شکل پایان‌بندی می‌کنند، اظهار داشت: فضای شبکه نمایش خانگی چند سالی است در ایران رونق گرفته و گاهی در سریال های این فضا اختلال‌ها و مشکلاتی ایجاد می‌شود که در دنیا نیز وجود دارد و اجتناب ناپذیر است.

وی افزود: در شبکه‌ای مانند «نت فلیکس» با آن اعتبار و قدرت نیز بعضا از این مشکلات دیده شده است؛ اما حتما اینها دلیل نمی‌شود تا گروهی که در عرصه شبکه نمایش خانگی در حال تولید اثر هستند آن را نیمه کاره رها کنند.

سماوات ادامه داد: برای جلوگیری از رها شدن یک سریال در شبکه نمایش خانگی تصمیم گرفته‌ایم تا تولید کامل سریال اجازه عرضه آن را ندهیم.

سرپرست شبکه نمایش خانگی، با بیان اینکه این آثار در بخش خصوصی ساخته می‌شوند و ما نیز باید به نوعی از آنها حمایت کنیم، گفت: بنابراین هر چند قانون عرضه سریال پس از تولید کامل، بر ساخت این سریال ها که همزمان با عرضه از مخاطبان نظرخواهی می‌کنند و ادامه سریال را با نظر مخاطبان تولید و عرضه می‌کنند تاثیر می‌گذارد، ما برای حمایت از مصرف کنندگان و مخاطبان نمایش خانگی این قانون را اجرا می‌کنیم. 

وی درباره عرضه نیمه کاره سریال «احضار» نیز گفت: این مجموعه مجوز ۱۱ قسمت فصل اول را از ما گرفت و اینکه در ادامه توزیع دچار مشکل شده به ما مربوط نمی‌شود؛ اما حتما تهیه کننده آن برای ادامه کار با مشکلات جدی مواجه خواهد شد چون این وضع یک نکته بسیار منفی در پروند کاری وی به حساب می‌آید.

سماوات درباره ابهام در پخش قسمت پایانی مجموعه «رقص روی شیشه» و حاشیه‌های بازیگر این مجموعه توضیح داد: اینکه برخی از پایان‌بندی سریال‌ها راضی نباشند؛ به نوعی طبیعی است. اما اینکه بازیگری در میانه تولید یک مجموعه به دلایلی از ادامه همکاری انصراف دهد مرسوم نیست و باعث سرد شدن مخاطب از سریال می‌شود.

وی افزود: حتما این اتفاق نباید بیافتد چون ممکن است برخی مخاطبان یک سریال به دلیل حضور فلان بازیگر، آن مجموعه را دنبال کنند. بنابراین چنین مواردی نباید تکرار شود. اما معتقدم این اتفاق بیش از هر چیز به کم شدن مخاطب سریال منجر خواهد شد و عوامل آن بیش از هر فرد دیگر متضرر خواهند شد.

سرپرست شبکه نمایش خانگی، درباره وجود پول‌ها و سرمایه های مشکوک در این حوزه نیز توضیح داد: برای تولید یک سریال در شبکه نمایش خانگی ما با تهیه کنندگان در ارتباط هستیم اما اینکه سرمایه گذار این مجموعه‌ها از کجا می‌آیند در حیطه اختیارات ما نیست و دستگاه‌های نظارتی باید بر آن نظارت کنند.

سریال شهرزاد نیز در زمان تولید مشکلی نداشت و بعدها موضوعاتی درباره وجود پول مشکوک در تولید این سریال مطرح و از طریق مراجع قضایی پیگیری شد.

وی افزود: البته در حوزه سرمایه گذاری برای تولید در شبکه نمایش خانگی دقت اولیه از طرف ما صورت می‌گیرد اما تشخیص نهایی با نهادهای زیربط است.

سرپرست شبکه نمایش خانگی، با بیان اینکه عمده فعالیت در این حوزه توسط بخش خصوصی صورت می‌گیرد و سخت کردن برخی قوانین مانع از رونق تولید در این حوزه می‌شود، خاطرنشان کرد: در حال حاضر متوسط تولید سریال در شبکه نمایش خانگی ۳ یا ۴ اثر در سال است که برای فضای مجازی و «وی او دی/vod ویدئوی درخواستی» نیاز به تولید بیشتر داریم.

البته تاکید می‌کنم برای رونق در شبکه نمایش خانگی ذره‌ای از نظارت کوتاه نخواهیم آمد و از آثاری که کوچک ترین انحراف را داشته باشند، جلوگیری خواهد شد.

وی افزود: اینکه طی سال‌های گذشته برخی آثار با مشکلاتی تولید و عرضه شده‌اند در دوران حضور بنده نبوده است اما تلاش می کنیم سریال ها و آثار باکیفیت و رعایت اصول اخلاقی تولید و عرضه شود. 

منبع: ایرنا  

۲۱ خرداد ۱۳۹۸ ۱۰:۳۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید